آدرس کانال تلگرام موسسه @iihsep

اخبار موسسه

عقد قرارداد مديريت HSE پروژه انتقال برق کارون با شرکت مهندسي امکان الکتريک

موسسه با شرکت مهندسي امکان الکتريک به عنوان پيمانکار اصلي اجراي خط انتقال برق 100 کيلومتر قرارداد مديريت HSE امضا نمود. کارفرماي اين پروژه شرکت توسعه و مهندسي نفت مي باشد.

تفاهمنامه آموزشي و پژوهشي موسسه با دانشکده نفت تهران دانشگاه صنعت نفت

موسسه در تاريخ 94/1/31 با دانشکده نفت تهران وابسته به دانشگاه صنعت نفت تفاهمنامه همکاري در زمينه برگزاري دوره هاي آموزشي مشترک، سمينارها و همايش هاي تخصصي و ساير فعاليت هاي علمي در حوزه ايمني، سلامت و محيط زيست امضا نمود.
ارگونومي و مهندسي فاکتورهاي انساني

واژه ارگونومي(Ergonomy) از ترکيب دو کلمه يوناني "ergon" به معناي "کار" و "nomos" به معناي "قانون طبيعي" تشکيل شده است. ارگونومي شاخه‌اي از علوم کاربردي است که به بررسي رابطه انسان با محيط کاري وي مي‌پردازد. طراحي و ارزيابي کارها، محصولات، محيط و سيستم کاري اپراتور براي سازگار ساختن آنها با نيازها، توانايي‌ها و محدوديت‌هاي افراد از وظايف يک ارگونوميست است.
متخصصان ارگونومي تلاش مي‌کنند تا با ايجاد تغييرات مطلوب در سيستم‌هاي کاري از طريق جايگزيني تجهيزات، کنترل فاکتورهاي فيزيکي (دما، نور، ارتعاش و صدا)، چيدمان صحيح ابزارهاي مورد نياز اپراتور و ... کيفيت زندگي کاري کارکنان را ارتقا بخشند.
ارگونومي در حقيقت ترکيبي است از رشته‌هاي بيومکانيک، فيزيولوژي، آنتروپومتري و روانشناسي صنعتي که به بررسي تناسب محيط کاري اپراتور با شرايط وي مي‌پردازد.
رعايت دقيق اصول مهندسي فاکتورهاي انساني نه تنها به انگيزش کارگران مي‌انجامد، بلکه از طريق کاهش خطاهاي انساني کيفيت محصول را بهبود داده و استفاده بهينه از فضاهاي کاري را نيز به دنبال دارد. به علاوه آسيب‌هاي جسمي اپراتورها نيز به حداقل مي‌رسد.
بي‌توجهي به اصول ارگونوميک در طراحي فضاهاي کاري مي‌تواند سلامتي کارکنان را با خطرات جدي مواجه ساخته و عملکرد کل سيستم را تحت تأثير قرار دهد. به طوري که امروزه آسيب‌هاي ناشي از شرايط کاري نامناسب از مهمترين تهديدات عليه ايمني شغلي کارکنان کارکنان محسوب مي‌شود. تنها در کشور آمريکا سالانه 600000 کارگر دچار آسيب‌هاي شغلي ناشي از انجام حرکات تکراري و حمل بارهاي سنگين مي‌شوند (1.8 ميليون آسيب در سال) که اين امر هر سال 45 تا 54 ميليارد دلار هزينه به دنبال دارد.
با توجه به اهميت ارگونومي در افزايش بهره‌وري فرآيندها و جلوگيري از آسيب‌هاي شغلي، به‌کارگيري ابزارهايي که قادر به انجام تحليل‌هاي ارگونوميک در فضاهاي کاري باشند مي‌تواند سازمان را در کسب مزيت‌هاي رقابتي ياري نمايد.
در اين راستا شركت سيمارون قصد دارد كه آخرين روش‌ها و ابزارهاي نرم‌افزار و سخت‌افزاري مرتبط را به جامعه علمي و صنعتي كشور عرضه نمايد. بدين منظور با آغاز همكاري سيمارون و شركت كانادايي NexGen اولين نرم‌افزار مرتبط به نام ManneQuinPro تقديم مي‌گردد.
ManneQuinPro نرم‌افزاري براي مدلسازي فعاليت‌هاي انساني به شکل سه بعدي است که در مراحل مختلف طراحي فضاهاي کاري در ادارات و کارخانه‌ها به انجام تحليل‌هاي پايه‌اي ارگونوميک کمک مي‌کند. با به‌کارگيري اين نرم‌افزار مي‌توان ويژگي‌هاي هر اپراتور و فضاهاي کاري را طراحي نمود، به علاوه امکان مشاهده محدوده ديد اپراتور، تعيين فضاهاي قابل دسترس توسط وي و ثبت فيلم از حرکات نيز وجود دارد.
ساير قابليت‌هاي اين نرم‌افزار عبارتند از:
  • امکان تعريف ويژگي‌هاي اپراتور به دلخواه (جنسيت، سن، وضعيت و توانايي جسماني و ...)
  • امکان ساختن اپراتورهايي با شرايط خاص (ويلچر يا عصا)
  • امکان انتخاب وضعيت بدن اپراتور از يک مجموعه از پيش تعريف شده
  • امكان انجام تحليل‌هاي بيومكانيكي بر اساس NIOSH 1991 Lifting Equation
  • بررسي فضاهاي قابل دسترس اپراتور و فضاي ديد وي به شکل سه‌بعدي
  • مطالعه حرکت اپراتور بر روي يک مسير از پيش تعريف شده
  • امکان بررسي حرکت اپراتور از زواياي مختلف به شکل سه بعدي و ثبت فيلم از آنها
  • مطالعه تأثير نيروهاي وارد بر بدن اپراتور
  • شبيه‌سازي بلند کردن، هل دادن و کشيدن بار با اعمال نيرو و گشتاور به قسمت‌هاي مختلف بدن اپراتور
  • مشاهده حرکات اپراتور به شکل سه بعدي از چند زاويه مختلف به‌طور هم‌زمان

منبع : http://www.simaron.com/pergo.htm