آدرس کانال تلگرام موسسه @iihsep

 •  » دوره هاي آموزشي
 •  » NEBOSH
 • دوره بين المللي نبوش (IGC  (NEBOSH International General Certificate
  دوره ملي نبوش عمومي
   دوره بين المللي نبوش عمومي
  nebosh
  خواستگاه اصلي دوره NEBOSH بريتانيا مي باشد. اين دوره با عنوان دوره ملي نبوش براي سال هاي متمادي در بريتانيا به عنوان يک دوره جامع ايمني و بهداشت شغلي براي آشنا نمودن افراد غير متخصص با اصول و مباني ايمني و بهداشت شغلي مورد استفاده قرار گرفته است. در بريتانيا افرادي که تحصيلات دانشگاهي در زمينه ايمني و بهداشت ندارند و يا تحصيلات دانشگاهي آنها رشته هاي ديگري غير از ايمني و بهداشت شغلي مي باشد، در بيشتر موارد در صورتي مي توانند به عنوان مسوول ايمني و بهداشت مشغول به کار شوند که دوره نبوش را با موفقيت به پايان رسانده و گواهينامه دوره نبوش را دريافت کرده باشند. معمولا" افرادي هم که از نظر قوانين و مقررات کار در حوزه کاري خود به صورت مستقيم يا غير مستقيم در زمينه ايمني و بهداشت شغلي داراي مسوليت هاي کاري هستند نيز در دوره نبوش شرکت مي کنند.
   
  nebosh
  با توجه به اينکه دوره ملي نبوش در طول سالهاي گذشته در بريتانيا مورد استفاده قرار گرفته بود و اثر بخشي و کارايي خود در تربيت مسولان ايمني و بهداشت شغلي را به اثبات رسانيده بود، به مرور و با گذشت زمان اين دوره مورد توجه کشور هاي مختلف ديگري نيز در سطح دنيا قرار گرفت و کم کم در عرصه بين المللي نيز علاقمنداني پيدا کرد. سازمان نبوش با توجه به افزايش تقاضاي بين المللي براي برگزاري اين دوره در کشورهاي  مختلف دنيا تصميم گرفت با ايجاد تغييرات اندکي در محتواي دوره ملي نبوش (NEBOSH NGC (NEBOSH National General Certificate دوره نبوش بين المللي يا (NEBOSH IGC (NEBOSH International General Certificate را طراحي نمايد تا کشورها، شرکت ها و افراد حقيقي و حقوقي غير بريتانيايي نيز بتوانند براي تربيت مسولان ايمني و بهداشت شغلي در کشور خود از دوره نبوش بين المللي استفاده کنند.
  سر فصل هاي دوره بين المللي  نبوش IGC
   تفاوت دوره ملي نبوش با دوره بين المللي نبوش
  • اصول ايمني و بهداشت
  • خط مشي
  • سازمان دهي ايمني و بهداشت
  • ارتقاي فرهنگ ايمني و بهداشت
  • ارزيابي ريسک
  • اصول کنترل خطرات
  • شناسايي و کنترل خطرات جابجايي افراد و وسايط نقليه
  • شناسايي و کنترل خطرات جابجايي دستي و مکانيکي
  • شناسايي و کنترل خطرات تجهيزات کاري
  • شناسايي و کنترل خطرات الکتريکي يا برقي
  • شناسايي و کنترل خطرات حريق
  • شناسايي خطرات شيميايي و بيولوژيکي تهديد کننده سلامتي
  • شناسايي و کنترل خطرات فيزيکي و رواني تهديد کننده سلامتي
  • شناسايي و کنترل خطرات ساخت و ساز
  • گزارش، ثبت و تحقيق و بررسي حوادث
  • پايش، بازنگري و مميزي
   
  از آنجاييکه مردم بريتاينا مردمي بسيار قانون گرا بوده و اغلب آنها در تمام ابعاد زندگي و کار خود در برابر قانون و ضابطان مراجع قانوني بي چون و چرا مطيع و فرمانبردار هستند، جاي تعجب نيست که در دوره ملي نبوش که مختص بريتانيا است قوانين مرتبط با کار ، ايمني و بهداشت شغلي بريتانيا به کرات مورد استناد و ارجاع قرار گرفته باشد تا افرادي که گواهينامه دوره نبوش ملي را در يافت مي کنند آشنايي کامل با قوانين و مقررات حوزه فعاليت و مسووليت هاي خود داشته باشند.  
  International Labour Organizationبديهي در دوره بين المللي نبوش که براي خارج از بريتانيا طراحي شده است قوانين کار، ايمني و بهداشت شغلي بريتاينا کاربردي نخواهد داشت. به همين دليل در دوره بين المللي نبوش به جاي قوانين ملي بريتانيا، استاندارد ها و قوانين بين المللي بخصوص قوانين، مقررات و آيين نامه سازمان بين المللي کار يا (ILO (International Labor Organization  مورد تاکيد قرار گرفته است. با اين وجود  دوره بين المللي نبوش  از نظر چارچوب و ساختار تفاوتي با دوره  ملي نبوش ندارد.
   مخاطبان دوره
   
  مديران، سرپرستان، نمايندگان کارگران، مسولان ايمني و بهداشت شغلي و ساير افراد غير متخصصي که بايد مفاهيم، اصول، دانش و اطلاعات عمومي ايمني و بهداشت را داشته باشند، مي توانند در دوره بين المللي NEBOSHشرکت کنند. پس از گذراندن اين دوره حتي افراد غير متخصص ايمني و بهداشت کار قادر خواهد خواهند بود وظايف و مسووليت هاي کاري خود در خصوص ايمني و بهداشت شغلي را نسبت به گذشه به نحو موثري انجام دهند.
  عضويت در سازمان هاي معتبر بين المللي تخصصي
  عضويت در IOSH عضويت در IIRSM
  Institution of Occupational Safety and Health
  پس از قبول شدن در امتحان نبوش در صورت اشتغال به کار دايم به مدت 2 سال و يا پاره وقت به مدت 5 سال علاقمندان مي توانند براي عضويت در موسسه IOSH (موسسه ملي ايمني و بهداشت حرفه اي بريتانيا) در سطح Technician و براي کسب عنوان TechIOSH اقدام نمايند.
   International Institute of Risk and Safety management
  علاقمندان همچنين در صورت تمايل مي توانند جهت عضويت در موسسه IIRSM (موسسه بين المللي ريسک و مديريت ايمني ) در سطح Associate و براي کسب عنوان AIIRSM اقدام نمايند.
  کار يا تحصيل در خارج از کشور 
  آزمون دوره بين المللي نبوش عمومي
  هر چند ممکن است در بعضي موارد فارغ التحصيلان رشته هاي ايمني و بهداشت حرفه اي و يا افراد داراي تحصيلات دانشگاهي غير مرتبط با ايمني و بهداشت حرفه اي اما داري سابقه کار ايمني و بهداشت، با شرکت در دوره نبوش بين المللي دانش زيادي کسب نکنند اما با توجه به اينکه با دريافت گواهينامه بين المللي نبوش صلاحيت شغلي آنها در حوزه ايمني و بهداشت به صورت بين المللي مورد تاييد قرار مي گيرد، مي توانند از اعتبار آن براي ادامه تحصيل و يا اشتغال در خارج از کشور استفاده کنند. در بيشتر موارد مشاهده مي شود داشتن گواهينامه نبوش يکي از شرايط اصلي استخدام کارشناس يا مشاور ايمني و بهداشت در آگهي هاي استخدام بين المللي ذکر شده است.
   
  آزمون دوره NEBOSH شامل 2 امتحان کتبي 2 ساعته و يک امتحان عملي است. آزمون کتبي داراي 11 سوال است که يک سوال بايد به صورت تشريحي و کامل پاسخ داده شود و 10 سوال ديگر بايد به صورت کوتاه پاسخ داده شوند. تمامي سوالات اجباري است و بايد پاسخ داده شود. اما براي امتحان عملي شرکت کنندگان در دوره بايد ريسک يک کارگاه يا محيط کار کوچک را  ارزيابي نموده و نتيجه ارزيابي خود را به صورت يک گزارش کوتاه ارايه نمايند. امتحان هاي کتبي و عملي هر دو با هماهنگي سازمان NEBOSH داخل کشور برگزار خواهد شد.
   
   

  جهت اطلاع از تاريخ و هزينه دوره هاي آموزشي عضو کانال تلگرام موسسه شويد.

  http://telegram.me/iihsep

  @iihsep