آدرس کانال تلگرام موسسه @iihsep

اخبار موسسه

عقد قرارداد مديريت HSE پروژه انتقال برق کارون با شرکت مهندسي امکان الکتريک

موسسه با شرکت مهندسي امکان الکتريک به عنوان پيمانکار اصلي اجراي خط انتقال برق 100 کيلومتر قرارداد مديريت HSE امضا نمود. کارفرماي اين پروژه شرکت توسعه و مهندسي نفت مي باشد.

تفاهمنامه آموزشي و پژوهشي موسسه با دانشکده نفت تهران دانشگاه صنعت نفت

موسسه در تاريخ 94/1/31 با دانشکده نفت تهران وابسته به دانشگاه صنعت نفت تفاهمنامه همکاري در زمينه برگزاري دوره هاي آموزشي مشترک، سمينارها و همايش هاي تخصصي و ساير فعاليت هاي علمي در حوزه ايمني، سلامت و محيط زيست امضا نمود.
وسايل حفاظت فردي

 تمام تجهيزات و لباس­هاي حفاظتي بايد با طراحي هاي متناسب با نوع  کاربرد، توليد شده و در شرايط بهداشتي و به شيوه صحيح  نگهداري شوند. تنها مواردي از اين تجهيزات و لباسهاي قابل استفاده و مورد پذيرش مي باشند که استانداردهاي NIOSH  و ANSI و OSHA را دارا باشند.

 به دليل تنوع سايز PPE ها در هنگام انتخاب آنها ،‌ بايد سايز مناسب با  کارگر انتخاب گردد تا استفاده از آنها به راحتي صورت پذيرد.
 
تنه
لباس­هاي کار نه از جهت ايمني که برا ي بهداشت کارگر هستند. اين لباس­ها سالي 2 دست توسط کارفرما تهيه و به کارگر داده مي­شود. از شرايط لباس کار که به اندازه و سايز مناسب کارگر بوده و قسمت آزاد نداشته و لبه هاي شلوار آن دوبله باشد.
 
چشم و صورت
براي جلوگيري از آسيب­هاي چشمي ،‌ بايد کليه افرادي که ممکن است در معرض خطر باشند ،‌ از جمله کارگران در معرض خطرات موادي چون ذرات اجسام موجود در هوا ، فلزات گداخته و مذاب ، مايعات اسيدي و شيميايي ، گازها و بخارات ،‌ تعليق هاي اجسام در هوا بصورت گرد و غبار ... از عينک­هاي ايمني و محافظ صورت استفاده کنند.
ملزومات محافظ­هاي چشم و صورت بصورت زير تعيين مي‌گردد:
1.  طراحي آنها به شکلي باشد که محافظتي معادل نوع خطرات موجود فراهم آورند.
2 .  با توجه به نوع و مقتضيات کاري ،‌شرايط مطلوب و راحتي را در حين استفاده براي کارگران فراهم آورند.
3 .  سايز و نوع آنها به گونه اي باشد که براي ديد کارگران ايجاد مشکل ننمايد.
4 .  با دوام باشند.
5 .  قابليت ضدعفوني و گندزدايي را داشته ، به راحتي قابل شستشو باشند.       
6.   در صورت استفاده از عينک طبي ،قابل استفاده در روي اين عينک­ها باشد.
 در کليه مکان­هاي خطر ساز محيط کار ، محل­هايي براي شستشوي چشم و صورت در هنگام تماس با مواد شيميايي خورنده و يا وقوع ساير خطرات بايد تعبيه گردد. وجود جعبه کمک­هاي اوليه نيز در اين  نوع مکانها ضروري مي باشد، زيرا هرگونه تأخير در رساندن کمکهاي اوليه به فرد حادثه ديده از ناحيه صورت و بخصوص چشم ، ممکن است منجر به بروز صدمات جدي و دائمي در فرد حادثه ديده گردد.
 
سرو گردن
براي محافظت سر و پوست آن از پارگي و جراحت ،‌ حاصل از تماس با اشياء تيز بايد از محافظ­هاي جمجمه سر و همچنين کلاه هاي ضد ضربه استفاده نمود .
کارگران شاغل در بخش بسته بندي ، باراندازي  و باربري ،‌ساختمان سازي ، عمليات برش ، خطوط توليد و تعميرماشين آلات ،‌ انبار،‌ چوب بري ، جوشکاري ،‌ نجاري ،‌ لوله کشي ،‌ سخت افزار و... شامل اين افراد هستند. کلاه­هاي ايمني با وزني حدود400 گرم ،حداکثر تا 3 سال قابل استفاده هستند.
 
دست
 در هنگام مواجهه با خطرات حاصل از تماس با مواد شيميايي ،‌ پارگي و بريدگي دست ،‌ خراش و ساييدگي ،‌ سوختگي،  سوراخ شدن ،‌ تماس با مواد بيولوژيکي و همچنين در حضور دماهاي مضر بسيار بالا ، بايد از دستکش هاي مناسب استفاده شود.
 انتخاب دستکش بايد بر اساس مشخصه‌هاي کار مورد نظر ،‌ شرايط کاري ،‌ طول مدت استفاده و حضور خطرات مختلف باشد .در هنگام  استفاده از دستکش ،‌ توجه به اين نکته که: «جنس تمامي  دستکش ها بگونه اي است که سرانجام پس از مدت معيني مواد شيميايي را به داخل خود نفوذ خواهند داد»  ضروري مي‌باشد ؛  به همين دليل  قبل از مصرف ،‌ بايد ضخامت زمان و سرعت نفوذ مواد شيميايي در آنها مشخص شده باشد تا بتوان زمان انقضاي آنها را تعيين نمود .
 اداره OHS مي‌تواند در مورد فوق و همچنين در زمينه تعيين جنس دستکش‌هاي مصرفي در برابر مواد شيميايي خاص ، ‌مساعدت نمايد.
مثلا جهت شغل جوشکاري دستکش­ها از جنس چرم يا اشبالت و تماس با بنزن pvc  باشد.
 
گوش
در مشاغل مواجه با سرو صداي بالاتر از حد مجاز ، افراد جهت حفاظت از سيستم شنوايي و جلوگيري از افت شنوايي بايد از گوشي­هاي ايمني استفاده کنند.اين گوشي­ها به دو صورت کلي موجود مي­باشند:
1 . ear muff (روگوشي)
2 . ear plug (توگوشي)
هر کدام از گوشي­ها داراي مزايا  ومعايبي به شرح زير هستند:
روگوشي­ها سنگين، آسان ، فرکانس بالا راکاهش اما در حد مکالمه را تغيير نمي­دهند، اما در محيط­هاي گرم استفاده از آنها مشکل است.
توگوشي­ها سبک، ارزان، اما باعث عفونت گوش و حساسيت مي­شوند.
اين در حالي است که تو گوشي­ها حدود30-25 دسي­بل کاهش صدا را دارند وحتي کاهش تراز شدت صوت رو گوشي­ها بيشتر از تو گوشي­هاست.
 
پا
استفاده از کفش­هاي ايمني جهت جلوگيري از آسيب وارده به پا الزامي است . آسيب شامل سقوط اشياء روي پا، خراشيدگي، سوختن با مواد مذاب و ... است.
در صنايع و محيط هايي چون معدن و ذوب کاري کفش پنجه فولادي، کاربا مواد خورنده و برقکاري کفش لاستيکي و گتر حفاظتي در مواجه با ترشحات اسيدي و قليايي ، جرقه­هاي آتش و ريختن مواد مذاب توصيه مي­شود. (کفش­هاي پنجه فولادي در حدود1500 پوند وزن را تحمل مي­کنند.)
 
دستگاه تنفس
جهت جلوگيري از آسيب ، حساسيت ريوي ماسک تنفسي توصيه مي­شود.
ماسک­ها به دو شکل کلي ضد گازو بخارو ضد گرد و غبار تقسيم مي­شوند.
ماسک­هاي فيلتر دار ضد گرد وغبار، از جنس پنبه ، دستمال کاغذي و الياف مختلف مي­باشند که با گرفتن ذرات ، از ورود آنها به ريه­ها و کيسه­هاي هوايي جلوگيري مي­کنند.
ماسک­هاي ضد گازو بخار، آغشته به مواد شيميايي خنثي کننده گازو بخار از آسيب جلوگيري مي­کنند.
(لازم به ذکر است که در محل­هاي کمبود اکسيژن مثل حريق­ها ماسک مجهز به کپسول اکسيژن استفاده شود.)
 
تنه و سينه
براي اين منظور پيش بند ايمني پيشنهاد مي­گردد. بيشتر اين پيش بند­ها در محيط­هاي مواجه با مواد خورنده استفاده مي­شوند که بايد نسوز بوده و تمام سينه را بپوشاند. در پرتو­ها 40-30 سانتي متر پيش بند پايين تر از کمر را بايد بپوشاند. در محيطي که قطعات گردنده وجود دارد نبايد از پيش بند استفاده کرد
 
http://iranianhse.mihanblog.com/post/112