آدرس کانال تلگرام موسسه @iihsep

اخبار موسسه

عقد قرارداد مديريت HSE پروژه انتقال برق کارون با شرکت مهندسي امکان الکتريک

موسسه با شرکت مهندسي امکان الکتريک به عنوان پيمانکار اصلي اجراي خط انتقال برق 100 کيلومتر قرارداد مديريت HSE امضا نمود. کارفرماي اين پروژه شرکت توسعه و مهندسي نفت مي باشد.

تفاهمنامه آموزشي و پژوهشي موسسه با دانشکده نفت تهران دانشگاه صنعت نفت

موسسه در تاريخ 94/1/31 با دانشکده نفت تهران وابسته به دانشگاه صنعت نفت تفاهمنامه همکاري در زمينه برگزاري دوره هاي آموزشي مشترک، سمينارها و همايش هاي تخصصي و ساير فعاليت هاي علمي در حوزه ايمني، سلامت و محيط زيست امضا نمود.
سر و صدا، اپيدميولوژي و اثرات آن

صدا
در بين تمام آلاينده هاي شغلي سروصدا بيشترين ميزان انتشار را داشته و تقريبا در هر صنعتي وجود دارد . سروصدا نه تنها بروز بيماري ، بلکه سبب آزار برآشفتگي فرد نيز مي شود ، ايجاد  تداخل در مکالمات و ممانعت از سمع اصوات هشدار دهنده ، سبب بروز حوادث ناگوار و کاهش توليد مي گردد .
به عنوان يکي از استرسهاي عمومي ، سروصدا زمينه را براي بروز مشکلات قلبي عروقي فراهم مي آورد ، مهمترين اثر آن در جهت ايجاد کاهش شنوايي در افراد در معرض مي باشد .
عقيده بر آن است که کاهش سروصداي محيط در حدي که مانع بروز اثر سيستم شنوايي گردد ، از بروز ساير عوارض آن نيز جلوگيري مي نمايد .
 
اپيدميولوژي
حدود 1 الي 4 در صد جمعيت کشورهاي  توسعه يافته در معرض سطوح مخاطره آميز سروصدا مي باشند و اين به معني فقدان يا عدم کارايي برنامه هاي حفاظت از شنوايي يا HCP (Hearing Conservation Plograms  ) در اين کشورهاست .
از مهمترين مشاغل در معرض خطر ، مي توان به کار با ماشين آلات صنعتي ، نساجي ، توليد چوب و الوار و کاغذ ، توليد تنباکو وچرم ، صنعت شيشه گري ، صنعت چاپ ، صنعت حمل و نقل و همچنين صنايع توليد فراورده هاي گوشتي همچون سوسيس و کالباس بدليل وجود کاترها که وظيفه مخلوط کردن مواد را دارند و اتاق هاي پوخت که با بخار گرم کار مي کنند اشاره نمود .
تعداد افرادي که در صنعت در معرض سروصداي مخاطره آميز قرار دارند ، بسيار بيشتر از افرادي است که در معرض ساير عوامل مخاطره آميز شغلي قرار مي گيرند .
افراد نه تنها در معرض سروصداي محيط کار خود قرار دارند بلکه در بسياري از فعاليتهاي غير شغلي مثل شکار ، موتور سواري ، گوش دادن موسيقي و غيره نيز در معرض سروصدا قرار دارند .
از طرف ديگر ، عواملي مثل افزايش سن ، مصرف داروها و بيماري هاي مختلف نيز بر روي شنوايي تاثير مي گذارد و بدين ترتيب تعيين آنکه چه درصدي از کاهش شنوايي ناشي از محيط کار مي باشد را دشوارتر مي سازد .
 
اثرات صدا
اثرات صرو صدا داراي جنبه هاي مختلف مي باشد و در قسمت هاي مختلفي از بدن تاثر مي گذارد که در زير به آنها اشاره شده است :
·  يکي از آشکار و جدي ترين اثرات مواجه با سروصدا ، افت شنوايي Hearing loss است . تماس پياپي با صدا موجب آسيب عصب شنوايي شده و افت شنوايي عصبي خوانده مي شود .
·  اثرات بهداشتي و فيزيولوژيکي غير شنوايي صدا مانند اثرات عصبي روي فرد درون ريز ، اثرات روده اي معدي و ايمونولوژيکي ، خستگي ، سردرد و تحريک پذيري مي باشد .
·  Garcia ( 1993 ) به بررسي اثرات صدا و ارتباط با فشار خون در 806 کارگر پرداخت و افراد را برحسب کاهش شنوايي در فرکانس 4000 هرتز به دو گروه کاهش شنوايي بيش از 60 دسي بل و کمتر از 60 دسي بل تقسيم کرد ، در گروه اول ميانگين فشار خون بيشتر بود .
·  در اثرات صدا بر عملکرد شغلي گاوورن ( 1982 ) در اين زمينه 58 پژوهش را بررسي نمود 29 پژوهش کاهش عملکرد را گزارش کرده و 24 پژوهش هيچ اثر سوئي را نشان نداده ، در 7 پژوهش بهبود عملکرد شغلي و جود داشته است .
·  در اثرات صدا در بازدهي طبق تجربيات گريوالد با کاهش 5/14 در صدي سروصداي کارگاه بازدهي 8/8 درصد افزايش و همچنين اشتباه در ماشين نويس ها 29 درصد کاسته شده است .
·  طبق برآورد WHB سروصدا روزانه چهار ميليون دلار خسارت وارد مي آورد که به اشتباه شنيدن ، فشار ذهني و خستگي ناشي از صدا مربوط مي باشد .
صوت بعنوان يک عامل زيان آور و بيماريزا مطرح مي باشد و موضوع پايشهاي زيست محيطي عوامل زيان آور در مواد قانوني 55 ، 92 ، 95 قانون کار و 88 و 95 قانون تامين اجتماعي مطرح مي باشد که به چند مورد از آنها در صفحه بعد اشاره شده است .
 
صدا را مي توان از چند ديدگاه بررسي کرد :
1-  ديدگاه ايمني : صداي بيش از 70 دسي بل مي تواند مشکل ايجاد نمايد . در يک کارگاه سروصداي حاصل از ماشين آلات مي تواند حاصل از يک ليفتراک را پنهان کند و در مکالمه ايجاد مزاحت نمايد .
2-  ديدگاه آسايش : صدا مي تواند به عنوان يک عامل فشار انگيز محيطي عمل نمايد . لذا روي راندمان فکري و ذهني کارگران تاثير سوء بگذارد و روي بهره وري تاثير گذاشته و ضريب خطا را افزايش مي دهد .
3-  ديدگاه بهداشتي : به طور کلي صدايي بي خطر شمرده مي شود که 90 درصد يا بيشتر افرادي که در معرض آن قرار دارند دچار اختلال شنوايي نشوند . افت شنوايي ناشي از سروصدا يک بيماري غير قابل برگشت و لاعلاج است که فقط با کمکهاي شنوايي مي توان به ميزان مختصري آن را صحت بخشيد .
 
منبع : http://behdasht-herfei1388.blogfa.com/post-47.aspx