آدرس کانال تلگرام موسسه @iihsep

اخبار موسسه

عقد قرارداد مديريت HSE پروژه انتقال برق کارون با شرکت مهندسي امکان الکتريک

موسسه با شرکت مهندسي امکان الکتريک به عنوان پيمانکار اصلي اجراي خط انتقال برق 100 کيلومتر قرارداد مديريت HSE امضا نمود. کارفرماي اين پروژه شرکت توسعه و مهندسي نفت مي باشد.

تفاهمنامه آموزشي و پژوهشي موسسه با دانشکده نفت تهران دانشگاه صنعت نفت

موسسه در تاريخ 94/1/31 با دانشکده نفت تهران وابسته به دانشگاه صنعت نفت تفاهمنامه همکاري در زمينه برگزاري دوره هاي آموزشي مشترک، سمينارها و همايش هاي تخصصي و ساير فعاليت هاي علمي در حوزه ايمني، سلامت و محيط زيست امضا نمود.
دستکشهاي حفاظتي (حفاظت از دست و بازو )

اگر ارزيابي خطر در محيط کار نشان دهد که کارکنان در معرض آسيب هاي بالقوه بر دستها و بازوها هستند ، بطوريکه توسط کنترل مهندسي و عملي نمي توان آن را رفع نمود ، کارفرما بايد نسبت به اينکه کارکنانش از لوازم حفاظتي مناسب برخوردار هستند اطمينان حاصل نمايد . اين خطرات شامل جذب مواد مضر توسط پوست ، سوختگي گرمائي و شيميائي ، خطرات الکتريکي ، کوفتگي ها ، سائيدگي ها ، بريدگي ها ، سوراخ شدگي ها ، شکستگي و قطع عضو مي باشد . لوازم حفاظتي نيز شامل دستکش ها ، محافظ انگشتان ، دستکش هاي بلند تا آرنج يا پوشش هاي بازو است .
کارفرماها بايد تمامي روش هاي کنترل مهندسي و تمرينات کاري را براي رفع خطرات بکار بندند و براي حفاظت بيشتر در براي خطراتي که نمي توان آنها را از طريق ديگر روشها بطور کامل برطرف نمود از لوازم حفاظت فردي استفاده نمايند . براي مثال حفاظ دستگاه ممکن است موجب پيشگيري از خطر شود . نصب يک مانع ، از قرار گرفتن دستان کارگران در منطقه برخورد با تيغه اره روميزي و موارد برنده ديگر شيوه هاي کاري جلوگيري کند .
 
انواع دستکشهاي حفاظتي
امروزه انواع بسيار زيادي از دستکشها ئي که در برابر گستره اي متنوع از خطرات محافظت ايجاد حفاظت مي کنند در دسترس است . طبيعت خطر و روش کار در انتخاب دستکش موثر است . تنوع بالقوه آسيب هاي شغلي دستها در انتخاب صحيح دستکشها چالش ايجاد مي نمايد . اين نکته ضروري به نظر نمي رسد که کارکنان از دستکشهائي که که براي خطرات و وظايف بخصوص در محيط کار طراحي شده اند براي کارهاي ديگر استفاده نمايند چون دستکشهاي طراحي شده براي يک وظيفه خاص ممکن است در برابر وظايف متفاوت ديگر ايجاد حفاظت نکند ، حتي اگر بظاهر وسيله حفاظتي مناسبي را مهيا نمايد .
در زير مثالهائي در خصوص بعضي از فاکتورهائي که ممکن است در انتخاب دستکش هاي حفاظتي براي محيط کار موثر باشد ، ذکر شده است :
نوع ماده شيميائي که با دست حمل مي شود
طبيعت تماس ( غوطه وري کامل ، ترشح و .... )
مدت تماس
حفاظت مورد لزوم ( تنها دست ، ساعد ، بازو )
نيازهاي چنگشي ( خشک ، تر ، روغني )
 
حفاظت در برابر گرما
اندازه و آسايش
سائيدگي - نيازهاي مقاومتي
 دستکشها که از مواد بسيار متنوعي ساخته مي شوند براي انواع مختلفي از خطرات موجود در محيط کار طراحي مي گردند . بطور کلي دستکشها در يک گروه چهار گانه قرار مي گيرند :
دستکش هائي که از چرم ، برزنت يا توري فلزي ساخته مي شوند
دستکش هاي پارچه اي و پارچه اي آستردار
دستکش هاي مقاوم در برابر مايعات و مواد شيميائي
دستکش هاي لاستيکي روکش دار
 
·          دستکش هاي چرمي ، برزنتي و توري فلزي
دستکشهاي محکمي که از توري فلزي ، چرم يا برزنت ساخته مي شود در برابر بريدگي و سوختگي حفاظت ايجاد مي کنند . دستکش هاي چرمي و برزنتي همچنين موجب حفاظت در برابر گرماي زياد مي شوند .
دستکشهاي چرمي  در برابر جرقه ، گرماي متوسط ، ترکش ها ، پليسه ها و اشياء زبر ايجاد حفاظت مي کنند .
دستکشهاي آلومينيومي واکنش و پوششي حفاظتي را در برابر گرما ايجاد مي کنند و براي ايجاد حفاظت در برابر سرما و گرما نياز به اضافه نمودن لايه هايي از مواد مصنوعي به آن است .
دستکشهاي با الياف مقاوم که در برابر گرما و سرما حفاظت مي کنند ، پوشش خوب و مقاومي را در برابر سائيدگي و بريدگي ايجاد مي کنند .
دستکش هاي ترکيبي از مواد متنوعي که ازدر برابر گرما و سرما حفاظت مي نمايند ساخته شده ، در برابر سائيدگي و بريدگي مقاوم بوده و ممکن است در مقابل بعضي از اسيدهاي رقيق نيز مقاومت ايجاد نمايند . اين مواد در برابر محلولها و بازها پايداري ندارند .
 
·          دستکشهاي پارچه اي و پارچه اي آستردار
اين نوع دستکشها از کتان و ديگر پاچه ها ساخته شده اند و درجات مقاومتي مختلفي  از حفاظت را مهيا مي کنند .
دستکش هاي پارچه اي در برابر گرد و خاک ، تراشه ها ، خراشيدگي و سائيدگي محافظت مي نمايند . آنها همچنين حفاظت کافي را براي استفاده از مواد زبر ، تيز و سخت فراهم نمي کنند .لازم به ذکر است استفاده از يک آستر پلاستيکي مي تواند توان حفاظتي اين دستکش ها را افزايش دهد .
دستکش هاي پارچه اي آستردار بطور معمول از فلانل کتاني با آستري بر يک روي آن ساخته شده اند . با پوشاندن سطح داخلي با پلاستيک کيفيت مقاومتي دستکشهاي پارچه اي افزايش ميابد . اين دستکشها براي وظايفي همچون مرتب نمودن ، از حمل دستي آجر و سيم گرفته تا حمل دستي ظروف آزمايشگاهي استفاده مي شود . زماني که دستکش ها را براي حفاظت در برابر خطرات تماس با مواد شيميائي انتخاب مي کنيد ، همواره با توليد کننده يا اطلاعات محصول توليدي چک کنيد تا اثر حفاظتي آن را براي مواد شيميائي و موقعيتهاي محيط کار اثبات نمائيد .
 
·          دستکش هاي مقاوم در برابر مايعات و مواد شيميائي
دستکش هاي مقاوم در برابر مواد شيميائي با انواع مختلفي از لاستيک ها ساخته مي شوند ، همچون لاستيکهاي طبيعي ، بوتيل ، نئوپرن ، نيتريل و فلوروکربن ( ويتون ) ، يا انواع مختلفي از پلاستيکها مانند پلي وينيل کلرايد ؛ پلي وينيل الکل و يا پلي اتيلن .اين مواد مي توانند بطور ترکيبي يا لايه اي براي بازدهي بهتر ساخته شوند . براساس يک قانون کلي ، ضخيم تر کردن مواد متشکله دستکش مقاومت بالاتري را در برابر مواد شيميائي ايجاد مي نمايد اما دستکش هاي ضخيم تر ممکن است به چنگش و مهارت آسيب برساند که اين موضوع خود اثر منفي بر روي ايمني باقي مي گذارد .
مثالهائي از دستکش هاي مقاوم در برابر مواد شيميائي عبارتند از :
دستکش هاي بوتيل که از لاستيک مصنوعي ساخته شده و در برابر گستره متنوعي از مواد شيميائي مانند پراکسيد ، سوخت موشک ، اسيدهاي با خورندگي بالا ( اسيد نيتريک ، اسيد سولفوريک ، اسيد هيدروفلوريک و بخارات قرمز اسيد نيتريک ) ، نوکلئوتيد هاي قوي ، الکل ها ، آلدئيد ها ، کتونها ، استرها و ترکيبات نيترو ايجاد حفاظت مي کنند . دستکش هاي بوتيل همچنين در برابر اکسيداسيون ، خوردگي و سائيدگي ناشي از ازون مقاوم هستند و در دماي پائين انعطافشان حفظ مي شود . لاستيک هاي بوتيل بخوبي با هيدروکربن هاي آليفاتيک و آروماتيک و همچنين ترکيبات هالوژن دار سازگار نيستند .
دستکش هاي لاستيک طبيعي ( لاتکس ) که پوشش راحتي را ايجاد مي نمايند بعنوان يک دستکش چندمنظوره محبوب در آمده است . خصيصه برجسته آنها ، قدرت انعطاف ، کشساني و مقاومت در برابر حرارت است .بعلاوه مقاومت سايشي آنها موجب شده که در هنگام عمل سائيدن و صيقل دادن ، اين دستکشها دست کارگران را در برابر محلولهاي آبي اسيدها ، آلکيل ها ، نمکها و کتونها محافظت نمايد . دستکشهاي لاتکس موجب عکس العمل هاي آلرژيک در تعدادي از اشخاص شده بودند و به همين علت براي همه کارکنان مناسب نيستند . دستکش هاي با خاصيت آلرژيک کم ، دستکش هاي بدون پودر و آستر دار ممکن است براي کساني که با دستکشها ي لاتکس حساسيت دارند مناسب باشد.
 دستکش هاي نئوپرن از لاستيک مصنوعي و با انعطاف خوب ، مهارت انگشتان ، دانسيته بالا و مقاومت در برابر پارگي عرضه شده است . اين دستکش ها ما را در برابر مايعات هيدروليک ، بنزين ، الکل ها ، اسيدهاي ارگانيک و بازها محافظت مي نمايد . آنها عموماً خواص مفاومتي پوششي و شيميائي ممتازي نسبت به دستکش هاي ساخته شده با لاستيک طبيعي دارند .
دستکش هاي نيتريل از کوپليمر ساخته شده اند و محافظت در برابر ترکيبات کلردار همچون تري کلرو اتيلن و پر کلرو اتيلن را مهيا مي کنند . هرچند براي مشاغلي که در آن به انعطاف و حساسيت نياز است نامزد شده و در هنگام استفاده زياد ، حتي بعد از تماس طولاني مدت با مواد در هنگام کار با روغن ها ، گريس ها ، اسيد ها ، مواد سوزاننده و الکل ها  استقامت مي نمايد ، اما بطور کلي براي استفاده با عوامل اکسيد کننده قوي ، ترکيبات آروماتيک ، کتونها و استات ها پيشنهاد نمي شود .
 
جدول زير از دپارتمان انرژي آمريکا ( دستورالعمل مرجع تکنيکال ايمني و بهداشت حرفه اي ) دستکش هاي متنوعي که حفاظت لازم را در برابر مواد شيميائي خاص ايجاد مي نمايد ، ارزيابي نموده است و به شما در انتخاب بسياري از دستکش هاي مناسب براي حفاظت کارکنانتان کمک مي نمايد . مواردي از دستکشها که ضعيف تشخيص داده شده براي ماده شيميائي ذکر شده توصيه نمي شود . در مورد مواد شيميائي که با ستاره مشخص شده اند براي مواجهه هاي محدود قابل استفاده مي باشد .
 
مراقبت از دستکش هاي حفاظتي
دستکش هاي حفاظتي بايد قبل از هربار استفاده بازبيني شوند تا از عدم پارگي ، سوراخ شدگي و يا غيرقابل استفاده شدن به هر طريقي ، مطمئن شويم . يک بازبيني بصري به ما کمک مي کند تا بريدگي ها و يا پارگي ها را آشکار نمائيم ، اما يک بازبيني بسيار کامل با پر کردن دستکش با آب و پيچاندن محکم انتهاي آن به سمت انگشتان به ما کمک مي کند تا هر سوراخ ريزي را مشخص نمائيم . دستکش هائي که بي رنگ يا سفت شده اند ممکن است نشان دهنده نقصهائي همجون استفاده مفرط يا تجزيه و فرسودگي توسط تماس با مواد شيميائي باشند .
هر دستکش با قابليت حفاظتي معيوب بايد دورانداخته و تعويض شود . استفاده مجدد از دستکش هاي مقاوم در برابر مواد شيميائي بايد بدقت ارزيابي شود و کيفيت هاي جذبي دستکش ها نيز تحت بررسي قرار گيرد . در صورت تصميم براي استفاده مجدد از دستکش هاي در معرض تماس با مواد شيميائي ، بايد ميزان سميت مواد درگير و فاکتورهائي همچون طول مدت تماس ، نحوه ذخيره سازس و دماي هوا مورد توجه قرار بگيرد .
 
منبع : http://alaeynezhad.persianblog.ir/post/31