آدرس کانال تلگرام موسسه @iihsepحفاظت از ماهيان بومي تالاب پريشان
تاریخ ارسال : 1391/8/27

خبرگزاري فارس: رئيس اداره محيط زيست کازرون از صيد و رهاسازي گونه‌هاي بومي ماهيان تالاب پريشان در حوضچه‌هاي ايجاد شده و نيز در منابع آبي مشابه در سطح استان فارس خبر داد.

خبرگزاري فارس: حفاظت از ماهيان بومي تالاب پريشان در شرايط مصنوعي

جمال خداپرست امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کازرون اظهار داشت: حوضچه‌هايي به ابعاد 220 متر مربع و با عمق دو متر براي حفظ بقاي گونه‌هاي ماهيان بومي و ديگر گونه‌هاي آبزيان بر جاي مانده از تالاب پريشان در چشمه بينگ اين درياچه ايجاد شده است.

وي در ادامه آزادسازي 20 هکتار از اراضي تالاب پريشان با همکاري دستگاه قضايي از تملک عدواني روستاهاي اطراف تالاب، احداث حدود دو کيلومتر خاکريز براي مرزبندي در حاشيه تالاب، ايجاد ذخيره‌گاه‌هاي ژنتيکي ماهيان، شناسايي گونه‌هاي بومي ماهيان تالاب را از اقدامات انجام يافته در سه ماهه گذشته سال جاري برشمرد.

رئيس اداره محيط زيست کازرون تثبيت مرز بين روستاهاي اطراف و تالاب پريشان و خريد حدود 70 هکتار از اراضي حاشيه تالاب در تملک روستائيان را از اقدامات ديگر در دست اجراي اين اداره در سال جاري عنوان کرد.

خداپرست گفت: اداره جهاد کشاورزي اين شهرستان اراضي مستعد تالاب پريشان را به منظور اجراي طرح کشاورزي پايدار براي روستائيان حاشيه تالاب به شش پهنه تقسيم کرده است.

وي در بخش ديگر سخنانش تصريح کرد: نقشه «يو.تي.ام‌دار» اطراف تالاب پريشان توسط اداره محيط زيست کازرون تهيه و با تأييد اداره منابع طبيعي به منظور استفاده در طرح کاداستر در اختيار اداره جهاد کشاورزي اين شهرستان قرار گرفته است.

اين مسئول در پايان از اختصاص 10 ميليون تومان از محل اعتبارات دو درصد نفت و گاز توسط فرماندار کازرون براي احداث خاکريز در حاشيه تالاب پريشان در آينده‌اي نزديک خبر داد و گفت: پس از تعيين مرز و حريم تالاب از اراضي ملي و مستثنيات حاشيه تالاب توسط اداره محيط زيست اين شهرستان هزينه مي‌شود./***