آدرس کانال تلگرام موسسه @iihsep

اخبار موسسه

عقد قرارداد مديريت HSE پروژه انتقال برق کارون با شرکت مهندسي امکان الکتريک

موسسه با شرکت مهندسي امکان الکتريک به عنوان پيمانکار اصلي اجراي خط انتقال برق 100 کيلومتر قرارداد مديريت HSE امضا نمود. کارفرماي اين پروژه شرکت توسعه و مهندسي نفت مي باشد.

تفاهمنامه آموزشي و پژوهشي موسسه با دانشکده نفت تهران دانشگاه صنعت نفت

موسسه در تاريخ 94/1/31 با دانشکده نفت تهران وابسته به دانشگاه صنعت نفت تفاهمنامه همکاري در زمينه برگزاري دوره هاي آموزشي مشترک، سمينارها و همايش هاي تخصصي و ساير فعاليت هاي علمي در حوزه ايمني، سلامت و محيط زيست امضا نمود.


قصور آژانس ايمني هسته‌يي ژاپن
تاریخ ارسال : 1390/3/16

گزارشات رسانه‌اي حاكي از آن است كه دولت ژاپن در انتشار بخش‌هايي از اطلاعات مربوط به تشعشعات نشت شده از نيروگاه فوكوشيما كه بلافاصله پس از آغاز بحران هسته‌يي اين نيروگاه جمع‌آوري شده بود قصور كرده است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، خبرگزاري "جيجي پرس" گزارش داد: آژانس ايمني هسته‌يي و صنايع ژاپن اعلام كرد كه اطلاعات جمع‌آوري شده در طول نظارت فوري بر نيروگاه از جمله ميزان مقادير مواد راديواكتيو نشت شده در هوا و علوفه بين تاريخ 12 و 15 مارس در اماكن نزديك نيروگاه را افشا نكرده است.

بنا بر گزارش خبرگزاري آلمان، اطلاعات افشا نشده‌اي كه آژانس ايمني هسته‌يي و صنايع ژاپن روز جمعه ارايه كرد نشان مي‌دهد كه يد راديواكتيو و سزيم در نمونه‌هاي برداشت شده از هوا در نواحي واقع در هفت كيلومتري نيروگاه در صبح 12 مارس يا بلافاصله پيش از آن‌كه اپراتور تپكو بخار نيروگاه را خارج كند و انفجار هيدروژني در رآكتور شماره يك رخ دهد وجود داشته است.

هايدهيكو نيشياما، سخنگوي اين آژانس از اين‌كه اين اطلاعات تا كنون منتشر نشده است عذرخواهي كرد اما گفت: آژانس قصد مخفي نگهداشتن اين اطلاعات را ندارد.

بنابر گزارشات تاييد شده دو كارگر نيروگاه فوكوشيما در معرض تشعشعات بالاتر از سطوح ايمني تعيين شده توسط دولت قرار گرفتند.

تپكو اعلام كرده است كه احتمال دارد تعداد كارگراني كه در معرض دوز بالاي راديواكتيو قرار گرفته‌اند بيش از اين باشد.

نيروگاه فوكوشيما در زمينه لرزه و سونامي ‌11 مارس ژاپن دچار آسيب شديد شد و سيستم‌هاي خنك كننده راكتورها را از دست داد. اين امر در نهايت به نشت راديو اكتيو در محيط منجر شد.

اپراتور اين نيروگاه اعلام كرده است كه ‌16 ساعت پس از وقوع زلزله ميله‌هاي سوخت اورانيوم رآكتور شماره ‌1 ذوب شده و به ته مخزن فشار، يعني محفظه فولادي استوانه‌اي شكلي كه سوخت را در داخل هسته نگه مي‌دارد، افتادند. راكتورهاي شماره دو و سه اين نيروگاه نيز همين روند را طي كرده‌اند.

بسياري از ساكنين نواحي اطراف نيروگاه (شعاع ‌20 كيلومتري) مجبور به ترك خانه‌هاي خود شده‌اند و اكنون در پناهگاهها، خانه‌هاي موقت و خانه‌هاي بستگان‌شان به سر مي‌برند.

آلودگي راديو اكتيو حتي در شير پنج مادر ژاپني مشاهده شده است و همچنان در خصوص سبزيجات، محصولات دامي و شيلات نگراني وجود دارد و انبوهي از شكايات عليه تپكو مطرح شده و درخواست خسارت شده است. تپكو كه با خسارتي چند ميلياردي روبرو شده است با پذيرش شروط دولتي ، توانست حمايت دولت را در پرداخت خسارات جلب كند.

تپكو قول داده بود تا ماه ژانويه وضعيت نيروگاه را به ثبات برساند، اما يك مقام عالي‌رتبه در اين شركت اعلام كرد كه تثبيت وضعيت اين نيروگاه تا پايان سال ميلادي جاري غيرممكن است و با توجه به گداخت سه راكتور از شش رآكتور نيروگاه فوكوشيما در عرض چند روز پس از وقوع زمين‌لرزه، تاخير بزرگي در تلاش‌ها براي تثبيت وضعيت اين نيروگاه به وجود خواهد آمد./***